środa, 17 grudnia 2014

Poradnik na temat prezentacji

Jeśli szukasz odpowiedniego miejsca na przeprowadzenie szkoleń lub firmowej konferencji to warto zobaczyć wynajem sal szkoleniowych warszawa .

Zapraszam do poradnika.

Definicja konferencji

Konferencja biznesowa - spotkanie biznesowe poświęcone wymianie informacji i omawianiu zagadnień związanych z działalnością oraz zarządzaniem przedsiębiorstwami. Organizatorem mogą być stowarzyszenia, przedsiębiorstwa, organizacje non-profit lub osoby indywidualne. Miejscem przeprowadzania są często wyspecjalizowane centra, oferujące usługi hotelowe, konferencyjne i rekreacyjne (np. spa).

W konferencjach w odróżnieniu do szkoleń bierze udział więcej uczestników - najczęściej ok. 50 - 100 osób.1

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Konferencja_biznesowa


W wielu większych firmach

W wielu większych firmach czasami organizuje się konferencje. To doskonała okazja do przedstawienia szerszej grupie, na przykład strategii działania firmy. Konferencje organizują szkoły, korporacje, uczelnie, itp. Są też konferencje naukowe, na które jeżdżą profesorowie i doktoranci, którzy przedstawiają swoje spostrzeżenia na dany temat, czy też prezentują wyniki swoich badań.

Bardzo ważna jest odpowiednia atmosfera, która powinna sprzyjać skupieniu uwagi. Często konferencje muszą się odbyć poza siedzibą firmy. Powodów jest wiele - od liczby osób (których nie pomieści żadne pomieszczenie, znajdujące się w siedzibie), poprzez warunki (ilość krzeseł, sala audiowizualna,itp), do prestiżu i nadania konferencji szczególnie ważnego znaczenia.

Po prostu często konieczne jest znalezienie i wynajęcie sali konferencyjnej. W zależności od celu i charakteru konferencji, potrzebne będą różne pomieszczenia. Niektórzy wymagają oprawy audiowizualnej, by przedstawić swoją prezentację, czy też podać dane w przyswajalny sposób.

Jednak niektóre konferencje mogą mieć inny charakter i wymagają od uczestników nie tylko gotowości do wystąpienia, czy też biernego słuchania, ale chodzi o interakcje wszystkich osób, swobodną wymianę myśli, czy też pomysłów. Takie podejście jest sensowne w tych dziedzinach, gdzie szczególnie ważna jest kreatywność.

Poza charakterem konferencji i branżą, ważny jest inny aspekt - konferencja może być otwarta (jak na przykład konferencje prasowe), lub zamknięta. Wiadomo, że w pierwszym przypadku jest konieczne specyficzne pomieszczenie, bo nigdy do końca nie wiadomo, ile osób będzie chciało brać w takim przedsięwzięciu udział. Konferencje prasowe mają zawsze charakter medialny, dotyczą takich spraw jak polityka, czy też ważne wydarzenia o charakterze społecznym.

Jednak w tym celu nie wynajmuje się sali konferencyjnej, ponieważ jest ona przeznaczona na spotkania zamknięte, z określoną liczną osób.


Po co organizuje się konferencje?

Pisałam ostatnio o pochodzeniu słowa "konferencja". W zasadzie pisanie o konferencjach nie jest zbyt pasjonujące, bo temat jest dość nudny. Spróbujmy więc podejść od strony biznesowej.

Po co organizuje się konferencje? Cóż, po to żeby zaprezentować jakieś treści zgromadzonym. Tak wynika z etymologii. Wiadomo, że konferencje naukowe są sensowne - można się podzielić swoim dorobkiem/odkryciem, można zaprezentować efekty badań. A jak to jest w korporacjach?

Właściwie podobnie. Konferencje organizuje się najczęściej po to, żeby zaprezentować nowa strategię firmy, pokazać pomysły, nowy produkt, nową kampanię reklamową, itp.

Konferencje zapewniają spójność, są czasami jedyną metodą na to, by przekazać ludziom ważne dla działalności firmy informacje. Często kluczowe.

Wiadomo, że takie zgromadzenia są czasochłonne, zwłaszcza dla tych którzy je organizują. Ale również dla tych, którzy musza przygotować swój odczyt. To się wiąże z dodatkową praca i podjęciem dodatkowych kosztów. I każdemu zależy na tym, żeby dobrze wypaść.


Mogą być firmowe

Chyba nikt nie lubi słowa "konferencja". Bo w sumie jaki jest cel konferencji, po co to całe zamieszanie? Strata czasu. A najgorzej, jak trzeba jeszcze się na tej konferencji wypowiadać, prezentować swój projekt, pomysł, czy też artykuł. Zjada nas wtedy stres. Na prawdę mało jest osób, które nie odczuwają stresu przed wystąpieniem publicznym. Tak działa nasza psychika. Boimy się rekcji publiczności, tego że nam coś nie wyjdzie i że tyle ludzi będzie świadkami naszej potencjalnej porażki.

Wiadomo, konferencje mają różny charakter. Mogą być firmowe, naukowe, pedagogiczne (w szkołach). Mogą być zamknięte, zarezerwowane dla określonej liczby osób (zaproszonych wcześniej). Mogą być otwarte. Może przyjrzyjmy się skąd pochodzi słowo "konferencja"? W języku polskim zapożyczyliśmy ten wyraz od Francuzów (fr. conférence - czyli odczyt). Jednak trzeba sięgnąć głębiej, jeśli chcemy określić właściwą etymologię - do łaciny (czyli źródła wszystkich trudnych słów). Po łacinie conferre znaczy gromadzić się. I tak mamy uchwyconą istotę konferencji - odczyt przed zgromadzeniem. Więcej na ten temat napiszę w kolejnym tekście.


chodzi o konferencje naukowe

To już kolejny tekst o konferencjach i salach konferencyjnych. Jak już pisałam - większość uczestników nie przepada za konferencjami, jest to po prostu obowiązek., Często zabierają one sporo czasu, zwłaszcza tym, którzy mają coś zaprezentować.

Inaczej jest, jeśli chodzi o konferencje naukowe. Po pierwsze - przyciągają one zainteresowanych daną dziedzina, po drugie można dzięki wystąpieniu na takiej konferencji dużo zyskać. Odczyt swojego artykułu to prestiż, który pomaga w dalszej karierze naukowej. Na takich konferencjach inni naukowcy mogą się zapoznać np. z wynikami badań i eksperymentów swoich kolegów po fachu. Jest to bardzo cenna wiedza, którą można później wykorzystać we własnej pracy.

Podsumowując - konferencja nie zawsze jest nudnym, firmowych spotkaniem. Czasem to ważne wydarzenie, dzięki któremu naukowiec może podzielić się ze światem swoimi odkryciami. Wniosek - nie wrzucajmy wszystkich konferencji do jednego worka z napisem.


Spotkania bywają różne

W każdej większej firmie trzeba czasami zorganizować konferencję, na którą zaprasza się pracowników. Cele takiego spotkania bywają różne - od przedstawienia nowych strategii działania przedsiębiorstwa, poprzez zaprezentowanie różnych projektów, do zakomunikowania pewnych ważnych informacji.

Konferencje są organizowane również w szkołach. Celem takiej konferencji jest przekazanie nauczycielom ważnych informacji, lub zaprezentowanie wyników nauczania w danej klasie. Każdy semestr kończy się konferencją, gdzie nauczyciele informują o zagrożeniach, braku promocji do następnej klasy, czy też zgłaszają uczniów do nagród.

Konferencje to zjawiska powszechne, niezbyt jednak lubiane. Nie każdy lubi prezentować coś przed szeroka publicznością, nie każdy jest zainteresowany tematem konferencji. Większość to po prostu formalna konieczność, wynikająca albo z prawa (jak konferencje np. w szkołach, albo z obowiązującego w firmie regulaminu.


Bezpieczeństwo w firmie

bhp

Definicja BHP

Bezpieczeństwo i higiena pracy (bhp) ? powszechnie używana nazwa określająca zarówno zbiór przepisów jak i zasad dotyczących bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, a także osobna dziedzina wiedzy zajmująca się kształtowaniem właściwych warunków pracy. W zakresie bhp znajdują się zagadnienia z zakresu ergonomii, medycyny pracy, ekonomiki pracy, psychologii pracy, technicznego bezpieczeństwa i in. Odnosi się do zbioru zasad dotyczących bezpiecznego świadczenia pracy w higienicznych warunkach. Termin bezpieczeństwo jest różnie rozumiany w praktyce i może dotyczyć utrzymywania zagrożenia pod kontrolą, stanu, w którym ryzyko jest na poziomie możliwym do zaakceptowania lub stanu zgodnego z normą przewidzianą dla bezpieczeństwa.

Na straży przestrzegania przepisów i zasad bhp w polskich zakładach pracy stoi Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Podstawowe wymagania z zakresu prawa pracy, a dotyczące bhp zawiera Dział X Kodeksu pracy ? oraz wiele rozporządzeń a w tym najważniejsze Rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 1997 r. Nr 129, poz. 844 z późniejszymi zmianami1) oraz Polskie Normy.

Coraz częściej bhp w organizacjach staje się przedmiotem zarządzania podobnie jak zarządzanie jakością według ISO 9001 czy zarządzania środowiskowego według ISO 14001. Stopniowo zmienia się także nazewnictwo ? coraz częściej wysoki poziom dbałości organizacji o bhp nazywany jest kulturą bezpieczeństwa. Dla potrzeb krajowych PKN wydał normę PN-N-18001:2004 Systemy Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy.

inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy,

starszym inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca:

zawód technika bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp lub wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,

specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp,

starszym specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 3-letni staż pracy w służbie bhp,

głównym specjalistą do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz co najmniej 5-letni staż pracy w służbie bhp.

Ponadto, jak wynika z przepisów przedmiotowego rozporządzenia, w przypadku, o którym mowa w art. 237?? § 2 Kodeksu pracy, pracodawca może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy, którzy spełniają co najmniej wymagania określone powyżej pkt 3, lub osobie, która była zatrudniona na stanowisku inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy przez okres co najmniej 8 lat.

Na drodze rozporządzeń osoby nie spełniające kwalifikacji zachowują prawo wykonywania zawodu przez 8 lat licząc od dnia wejścia rozporządzenia. Zatem osoby zatrudnione w służbie bhp przed 1 lipca 2005 r. i niespełniające wyżej wymienionych wymagań kwalifikacyjnych, zachowują prawo do zatrudnienia w służbie bhp i wykonywania zadań do 30 czerwca 2013 r. Po tym okresie nadal zachowują swoje uprawnienia, gwarantuje to Art. 10. § 1. Każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bezpiecze%C5%84stwo_i_higiena_pracy


Obowiązkowe szkolenia

Szkolenia BHP są obowiązkowe, konieczne nie tylko dla ludzi związanych z branżą budowlaną, budownictwem, tudzież innymi dziedzinami, gdzie teoretycznie jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku, wynikiem którego jest uszczerbek na zdrowiu, bądź w skrajnych przypadkach, śmierć.

Dotyczy to zresztą nie tylko pracowników fizycznych. Wypadki mogą zdarzać się również w pozornie, z pozoru bezpiecznych, mało ryzykownych, nie niosących ryzyka branżach, takich jak usługi. Mogło by się wydawać, zdawać, że praca chociażby, na przykład fryzjerki nie niesie ze sobą ryzyka. Jednak tak nie jest. Pomijając nawet kwestie dostosowania lokalu, miejsca, pomieszczenia do takiej, a nie innej funkcji (lokal użyteczności publicznej, jakim bez wątpienia jest zakład, salon fryzjerski, musi spełnić szereg wymagań), fryzjerka pracuje z substancjami ? nomen omen ? toksycznymi, niebezpiecznymi, chemicznymi.

Również dla klientów wizyta w salonie, zakładzie może być ryzykowna, zwłaszcza dla osób chorujących na alergię. W takim miejscu używa się również urządzeń elektrycznych (suszarki, lokówki, itp.), których nieprawidłowe użycie może być naprawdę niebezpieczne. Dlatego nie należny lekceważyć przepisów BHP - zagrożenie wypadkiem w pracy jest zawsze.


Freelancer

Właściwie nie wiem, czy jest jakakolwiek branża, której pracownicy nie muszą zaliczyć szkolenia BHP. Chyba tylko samozatrudnienie, albo freelancer. Dla większości to jest dość kłopotliwy obowiązek, a dla pracodawcy dodatkowe koszty.

Jako osoba prowadząca własną firmę, przyznaję, że to zniechęca do zatrudnienia pracownika w biurze. Zdecydowanie bardziej, zwłaszcza doliczając koszty wynajęcia lokalu, opłaca się zatrudnianie w trybie pracy zdalnej. Akurat branża, którą się zajmuje na to pozwala, ale równie dobrze można to robić będąc freelancerem. Problem z byciem freelancerem polega na tym, że w Polsce osoby decydujące się na taką formę pracy, pracujące w tym trybie, pracujące w ten sposób, zazwyczaj są traktowani przez swoich klientów bardzo niepoważnie.

Niestety regułą są nieregularne płatności, bądź nawet brak zapłaty za wykonaną pracę. Zwłaszcza pod górkę mają ludzie zajmujący się tłumaczeniami, którzy nie zabezpieczają się odpowiednio zaliczką. Dotyczy to również projektantów, grafików i fotografów. Niestety niewiele wykazuje na to, by podejście zleceniodawców miało się zmienić.


piątek, 12 grudnia 2014

Na temat bhp

Na ten temat warto poczytać doradztwo bhp warszawa.

Oraz oczywiście nasz poradnik.

Kwestie bhp

Tym razem temat nieco inny niż poprzednio. Aczkolwiek wszystko kręci się wokół jednego.

Obsługa firmy w kwestii bezpieczeństwa pracy jest związana z wykonywaniem wielu czynności. Jednym z aspektów tego zagadnienia jest opracowywanie instrukcji bhp. Instrukcje takie są konieczne praktycznie na każdym stanowisku pracy. Warto to zadanie powierzyć profesjonalnej firmie. Odniosę się jeszcze do innej rzeczy.

Outsourcing polega na przeniesieniu części zadań z naszej firmy na firmę zewnętrzną. Często spotykanym wykorzystaniem tego rodzaju kompleksowych usług jest księgowość czy też BHP. Podobnie wygląda kwestia sprawy, którą zaraz poruszę.

Kwestie bhp w firmie to nie tylko szkolenia pracowników ale także wiele kwestii związanych ze służbą bhp. Tak więc nawet jeśli zlecisz szkolenie pracowników zewnętrznej firmie to musisz zadbać o wiele aspektów. Tak więc warto pozbyć się całego bhp i zlecić wszystko zewnętrznej firmie. Natomiast z innej strony na to patrząc.

W każdym fachu zanim się podejmie prace potrzebne będzie zapoznanie się ze miejscem pracy. Oprócz tego niezbędne jest odbycie kursu BHP - jest to szkolenie wstępne. I o ile zwykle pracodawca przyjmując nowego pracownika i tak musi go zapoznać ze szczegółami pracy w jego firmie to o ile pracownik wcześniej pracował w tym samym zawodzie to nie musi odbywać wstępnego szkolenia bhp. To tyle. Spójrzmy jednak na inną rzecz.


z tytułu ubezpieczenia

Wcześniej pisałem na swoim blogu na różne tematy. Tym razem chciałbym poruszyć tematykę Obsługa bhp. Zapraszam do przeczytania nowego wpisu.

W każdym zawodzie zanim się podejmie prace konieczne będzie zapoznanie się ze stanowiskiem pracy. Oprócz tego wymagane jest odbycie szkolenia BHP - jest to szkolenie wstępne. I o ile zwykle pracodawca przyjmując nowego pracownika i tak musi go zapoznać ze szczegółami pracy w jego firmie to o ile pracownik wcześniej pracował w tym samym zawodzie to nie musi odbywać wstępnego szkolenia bhp. To tyle. Spójrzmy jednak na inną rzecz.

Jeśli z powodu naruszenia zasad BHP lub z innych powodów nasz pracownik ucierpi w wypadku przy pracy to jako pracodawca jesteśmy zobowiązani sporządzić dokumentację powypadkową. Stosowne dokumenty należy również dostarczyć do ZUS - żeby nasz pracownik mógł uzyskać świadczenie z tytułu ubezpieczenia wypadkowego. Podobnie wygląda kwestia sprawy, którą zaraz poruszę.

Obsługa firmy w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy wiąże się z wykonywaniem wielu obowiązków. Jednym z aspektów tego zagadnienia jest opracowywanie instrukcji bhp. Instrukcje takie są wymagane praktycznie na każdym stanowisku pracy. Warto to zadanie powierzyć profesjonalnej firmie. Z innej strony patrząc.

Jeśli w firmie dojdzie do wypadku przy pracy to pracodawca ma obowiązek sporządzenia dokumentacji powypadkowej BHP. Jest to dość wymagające zadanie dlatego z pewnością warto w tej sprawie zdać na specjalistów. Warto zastanowić się także nad czymś innym.

Oczywiście to nie wszystko na ten temat ale na ten artykuł wystarczy.


Warto też oszczędzić sobie

Miło jest czasem napisać o czymś rozrywkowym ale tym razem znów chcę skupić się na innym temacie.

Zarządzanie firmą jest jedną z bardziej stresujących i czasochłonnych rzeczy. Pisałem już o sposobach oszczędności czasu. Warto też oszczędzić sobie nerwów i przekazać innym część swoich obowiązków - warto przekazać firmom zewnętrznym np. sprawy BHP czy rachunkowość. Zwłaszcza w małych firmach gdzie nie będzie się tworzyć etatu specjalisty bhp. Oprócz tego chciałbym napisać także o:

Jeśli w firmie dojdzie do wypadku przy pracy to pracodawca ma obowiązek sporządzenia dokumentacji powypadkowej BHP. Jest to dość wymagające zadanie dlatego z pewnością warto w tej sprawie zdać na specjalistów. To tyle. Spójrzmy jednak na inną rzecz.

Obsługa firmy w kwestii bezpieczeństwa i higieny pracy wiąże się z wykonywaniem wielu zadań. Jednym z aspektów tego zagadnienia jest opracowywanie instrukcji bhp. Instrukcje takie są konieczne praktycznie na każdym stanowisku pracy. Warto to zadanie powierzyć profesjonalnej firmie. Teraz o czymś innym.

Czy warto zajmować się wszystkimi sprawami w własnej firmie? Jasne, że można nieco oszczędzić prowadząc samemu księgowość i zajmując się sprawami BHP. Jednak należy pamiętać, że twój czas też ma wartość - można go przecież wykorzystać na pracę w firmie. Warto zastanowić się także nad czymś innym.

Więcej napiszę następnym razem, na dziś mam już dość tego tematu.


wtorek, 9 grudnia 2014

Mieszkaniowe dylematy

Kupujemy mieszkanie - krótki tekst o tym, czy warto, czy nie warto, czy na kredyt, czy bez, a może jednak wynająć?. Jeżeli jesteś zainteresowany kupnem mieszkania, zapraszamy: apartamenty w łodzi

Mieszkania na kredyt

Ostatnio całkiem głośno o nowym rządowym programie "Mieszkanie dla Młodych". Istotą tego programu ma być pomoc młodym ludziom w założeniu własnej rodziny, dzięki preferencyjnym warunkom zakupu mieszkania.

Ten program został wymyślony jako "wypełniacz" dla "Rodziny na swoim", który zakończono już jakiś czas temu. "Mdm" mimo bardzo szczytnych celów, nie jest zbyt dobrze odbierany przez wielu specjalistów, obserwujących polski rynek nieruchomości.

Problem w tym, że objęte rządowym wsparciem mają być tylko mieszkania na rynku pierwotnym. I to wyłącznie w określonych dla każdego miasta widełkach cenowych. Wielu komentatorów widzi tutaj raczej pomoc deweloperom, niż rodzinom, jednak sama branża aż tak zadowolona, najnowszym pomysłem rządowym, nie jest.

Kwestia również w tym, że aby w ogóle załapać się na ten program, trzeba wziąć kredyt hipoteczny. No i sama wysokość dopłaty nie powala - dostać można do 15% wartości mieszkania (warunkiem jest posiadanie dziecka i w perspektywie następnych lat, posiadanie kolejnego dziecka).


Na wynajem

Jeśli kupienie własnego mieszkania wiąże się z ogromnymi kosztami, koniecznością wzięcia kredytu hipotecznego i z perspektywą spłacania rat przez 30 lat, nic dziwnego, że ciekawą alternatywą wydaje się być wynajęcie lokalu.

Ale czy tak jest w rzeczywistości? Zasadniczo koszty wynajęcia mieszkania są póki co porównywalne z kosztami kredytu. Jednak jest to idealne rozwiązanie dla na przykład studentów, którzy mogą zmieniać miejsce zamieszkania i z tego powodu, że nie posiadają własnego mieszkania, są elastyczni.

Jednak czy to świetny pomysł dla rodzin? Wiadomo, że tam gdzie w grę wchodzi rodzina, kojarzy się automatycznie hasło "stabilizacja".

Wynajmowanie mieszkań ma też drugą stronę. Prawo nie sprzyja właścicielom lokalów, ponieważ chroni najemców. Ostatecznie wiele osób woli mieszkanie wystawić na sprzedaż, nie wynająć. Jest tak, ponieważ nie ma żadnej gwarancji, że najemca będzie płacił regularnie, a właściciel nie może go wyrzucić na bruk. Jest też ryzyko zdemolowania mieszkania. Nic więc dziwnego, że jeżeli już ktoś decyduje się wynająć komuś swój lokal, to robi to często nielegalnie.

Ostatecznie prawo nie sprzyja nikomu. Ceny wynajmu utrzymują się na wysokim poziomie, ponieważ nie ma wystarczającej liczby mieszkań na rynku. W efekcie wszyscy ponoszą straty.


Miasto Łódź

Łódź znajduje się w środkowej części województwa łódzkiego. Miasto jest położone na Wzniesieniach Łódzkich oraz Wysoczyźnie Łaskiej.

Według danych z 1 stycznia 2011 powierzchnia miasta wynosi 293,25 km?1.

Rozciągłość granic miasta południkowa (na południku 19°) wynosi 19,5 km (10?29?), a równoleżnikowa (na równoleżniku 51°) wynosi 17?49?6. Łódź graniczy z miastami: Aleksandrów Łódzki, Konstantynów Łódzki, Zgierz, Pabianice, oraz z gminami: Aleksandrów Łódzki, Andrespol, Brójce, Ksawerów, Nowosolna, Pabianice, Rzgów, Stryków, Zgierz. Aglomeracja łódzka liczy około 1 100 000 mieszkańców.

Krzyżują się tu linie kolejowe z Warszawy i Koluszek, Torunia i Kutna, Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego, oraz drogi krajowe z Gdańska i Torunia, z Konina, Wrocławia, Piotrkowa Trybunalskiego i Częstochowy oraz z Warszawy. W odległości ok. 10 km od miasta znajduje się skrzyżowanie transeuropejskich autostrad A1 i A2.

Historycznie obszar dzisiejszego miasta należał do ziemi łęczyckiej. W okresie I Rzeczypospolitej teren ten znajdował się w województwie łęczyckim.

W sierpniu 2003 roku z inicjatywy czytelników Gazety Wyborczej w Łodzi, zlokalizowano geograficzny środek miasta. Przeprowadzone pomiary wykazały, że geograficzny środek Łodzi znajduje się 100 metrów na południe od skrzyżowania ulic Tuwima i Przędzalnianej.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C3%B3d%C5%BA


Rynek nieruchomości

Sporo rodaków obserwuje rodzimy rynek nieruchomości. Część to biznesmeni, ale większość jest zainteresowana kupnem własnego mieszkania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że sytuacja ekonomiczna młodych ludzi w Polsce jest wyjątkowo ciężka - wielu żyje pod jednym dachem z rodzicami, nie mogąc znaleźć godnej pracy, nie mogą liczyć na kredyt. Bo dla wielu kredyt hipoteczny jest jedyną szansą na zakup mieszkania.

Nie dziwi więc, że rynek nieruchomości budzi takie emocje. Bywa, że z powodu tych emocji ludzie dokonują złych wyborów, biorą kredyt nie mając dodatkowych środków, bez żadnej pewności że dadzą radę przez 30 lat rzetelnie go spłacać. Jednak potrzeba posiadania swojego mieszkania, założenia swojej rodziny i pełnego usamodzielnienia się, jest naprawdę zrozumiała. Statystyki pokazują, że większość Polaków do 34 roku życia żyje w rodzinnych domach, często nie stać ich nawet na wynajem. Rodzi to frustracje i prowadzi do sytuacji konfliktowych. Zdarza się, że to własnie rodzice pomagają swoim dzieciom się usamodzielnić i dokładają do raty kredytu, lub zapewniają wkład własny.

Obecnie wielu patrzy z nadzieją na rządowy program - jednak nawet deweloperzy są sceptyczni.


czwartek, 4 grudnia 2014

Dekoracje na święta

Nie tylko przed świętami pisze się dużo o poszewki ozdobne, które są znakomitą dekoracją.

Oto krótki poradnik na ten temat.

Tkaniny

Bawełna ? włókno otaczające nasiona rośliny określanej tą samą nazwą ? bawełny (Gossypium), mające wiele zastosowań. Służy m.in. do wytwarzania miękkiej tkaniny ? najpopularniejszej w przemyśle tekstylnym, a także, ze względu na silne własności absorpcyjne, do produkcji materiałów opatrunkowych. Włókno bawełniane jest też stosowane w mieszankach włókien, jako dodatek do wełny czy lnu.
Bawełna gotowa do zbioru, Teksas, 1996
Bawełna gotowa do zbioru, Arizona, 2006
Załadunek bawełny w Lomé w Togo, 1885
Zbiór bawełny kombajnem
Zbiory bawełny w Teksasie
Obraz Kantor bawełny w Nowym Orleanie, namalował go Edgar Degas w 1873

Bawełna jest bardzo wydajną rośliną uprawną, ponieważ podczas przetwarzania traci tylko ok. 10% suchej masy. Po usunięciu śladowych ilości wosku i białek pozostaje czysta celuloza. Charakterystyczna budowa włókna bawełnianego nadaje mu naturalną wytrzymałość, trwałość i zdolność absorpcji. Każde włókno tworzy 20-30 warstw celulozy w kształcie lekko skręconej tasiemki o szerokości od 10 do 30 ?m. Długość włókna bawełnianego waha się w granicach 10 do 22 mm (krótkowłóknista), 22 do 33 mm (średniowłóknista), 33 do 55 mm (długowłóknista). Gdy w procesie dojrzewania otoczka nasienna otwiera się, włókna zasychają, splatając się w płaskie, wstęgowate skupiska, idealne do przetworzenia na przędzę.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bawe%C5%82na_%28w%C5%82%C3%B3kno%29


Produkcja Bawełny

Od tysiącleci bawełna służyła na obszarach o klimacie tropikalnym do wytwarzania lekkich tkanin. Podejrzewa się, że Egipcjanie znali bawełnę już 12 tys. lat p.n.e.potrzebne źródło, ślady włókien bawełnianych z ok. 7 000 p.n.e. znaleziono w jaskiniach w Meksyku, badania archeologiczne dowodzą, że różne gatunki bawełny uprawiano w Ameryce Południowej i Indiach kilka tysięcy lat temu. Najstarsza wzmianka o bawełnie w źródłach pisanych pochodzi sprzed ponad 3 tysięcy lat ? jest zawarta w Rygwedzie. Ok. pięciuset lat później, grecki historyk Herodot (484-426 r.p.n.e.) tak pisał o indyjskiej bawełnie: Rosną tam dziko drzewa, których owocem jest wełna piękniejsza i lepsza od owczej. Mieszkańcy Indii wytwarzają z tej drzewnej wełny swe odzienie.

Pod koniec XVI w. p.n.e. bawełnica weszła do uprawy w cieplejszych regionach obu Ameryk, Afryki i Eurazji.

Produkcja bawełny w Indiach zmniejszyła się wraz z rewolucją przemysłową w Anglii, gdy wynaleziono maszyny włókiennicze, takie jak przędzarka (1764), rama przędzalnicza (1769) i mechaniczne krosno tkackie (1786), umożliwiające masową produkcję tkanin na gruncie brytyjskim. Kolejnym usprawnieniem stało się wynalezienie odziarniarki bawełny w 1793 r. przez Eliego Whitneya.

Dziś bawełnę produkuje się w wielu częściach świata ? do wspomnianych wcześniej dołączyła Europa i Australia. Selektywna uprawa bawełnicy pozwoliła na zwiększenie wydajności. W 2002 r. obszary uprawne bawełnicy liczyły 330 tys. km?, a zbiór czystej bawełny w tym roku wyniósł 21 mln ton o wartości 20 miliardów dolarów. Ceny bawełny 17 lutego 2010 na rynkach terminowych osiągnęły 2 dolary za buszel1.
Szkodnik bawełny kwieciak bawełniany (Anthonomus grandis)
Gąsienica szkodnika bawełny słonecznica amerykańska (Helicoverpa. zea), znanej także jako ćma bawełniana Corn Earworm, Cotton Bollworm.

Przemysł bawełniany opiera się w dużej mierze na środkach chemicznych ? nawozach i środkach owadobójczych, choć niektórzy plantatorzy skłaniają się ku metodom ekologicznym. Najgroźniejszym szkodnikiem bawełny jest kwieciak bawełniany (Anthonomus grandis).

Obecnie bawełnę zbiera się głównie za pomocą maszyn, usuwających albo samo włókno, albo odrywających całe torebki nasienne. Drugi sposób sprawdza się szczególnie w rejonach wietrznych, po defoliacji (pozbawieniu roślin liści metodą chemiczną lub występującym naturalnie po przymrozkach).


Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bawe%C5%82na_%28w%C5%82%C3%B3kno%29


Jedną z inspiracji do dekorowania domów

Od czasów najdawniejszych jednym z przejawów sztuki było dekorowanie wnętrz mieszkalnych. Na przestrzeni wieków oprócz coraz bardziej wymyślnych mebli czy sprzętów ludzie zaczęli zwracać coraz większą uwagę na dekorowanie ich małymi przedmiotami. I tak w naszych czasach jednym z najpopularniejszych dekorów stały się poduszki. Jest ich całe mnóstwo: od małych po duże, gładkie i wzorzyste, z różnymi rodzajami wkładu, różnego gatunku tkanin, ale wszystkie łączy jedna wspólna cecha ? zawsze są przytulne. Bo taka ich funkcja. Mają umożliwić nam utulenie się, znalezienie odrobiny wytchnienia, spokoju.
Szczególnie przydatne są po ciężkim dniu pracy, szkoły, etc, gdy kładziemy się na sofie w salonie i choć na chwilę chcemy dać trochę komfortu głowie. Wówczas sięgamy po najbliższego jaśka. Nie wspominając już o ich ogromnym znaczeniu na łóżku sypialnianym. Wtedy właśnie, dzięki odpowiedniej poduszce możemy zasnąć spokojnie i obudzić się wypoczętymi.
Jedną z inspiracji do dekorowania domów są podróże, które odbywamy. Czy to do dalekich, egzotycznych krajów czy do tych położonych na wyciągnięcie ręki. Pragniemy zabrać z nich jak najwięcej wspomnień, a przecież poduszki mamy cały czas na widoku ? na kanapie, fotelu, łóżku. Gdy tylko na nie spojrzymy natychmiast na myśl przychodzą wojaże. W naszej ofercie znajdziecie Państwo szeroki wachlarz wzorów, które mogą spełniać funkcję swoistego rodzaju pamiątki z podróży. Piaski pustyni, złoto Inków i Majów, śniegi Skandynawii, czar marokańskich nocy, malachit z Nowej Zelandii, powab Jedwabnego Szlaku, piaskowiec Radżastanu, błękit Karaibów, palmy na seszelskich plażach ? te i wiele innych wzorów czekają na Państwa, by zabrać Was ponownie w podróż?


BHP

Bezpieczna i wydajna praca jest bardzo ważna w każdej firmie. Dlatego warto przeczytać o kursy bhp w moim poradniki. Zapraszam.

Zapobiegaj

Już kiedyś pisałem na temat wypadków przy pracy i mówiłem o tym, że szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy zmniejszają ich prawdopodobieństwo. Dzieje się tak dlatego, że ktoś, który dobrze zna ryzyko występujące na miejscu pracy nie będzie wykonywał ryzykownych czynności.

Już nawet szkolenia przez internet poprawiają bezpieczeństwo. Oczywiście pod warunkiem, że materiały szkoleniowe są opracowane fachowo. Oczywiście takie szkolenie musi być prowadzone przez uprawnioną firmę bhp.

Na straży przestrzegania przepisów bhp stoi Państwowa Inspekcja Pracy. Oczywiście jeśli szkolenia bhp zostaną przeprowadzone przez internet ale ze spełnieniem powyższych wymogów zakończą się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu. Czyli po prostu poświadczenia odbycia szkolenia i uzyskania niezbędnej wiedzy. Takie certyfikaty są akceptowane przez PIP na równi z tymi uzyskanymi w standardowych szkoleniach.


Z narzędziami

W tym wpisie chciałbym poruszyć nieco inny temat niż zwykle. Zwykle pisałem o tematyce szkoleń bhp w firmach, tym razem postanowiłem napisać coś z własnego doświadczenia.

Współcześnie dostępne są liczne elektronarzędzia, umożliwiają one szybkie i łatwe wykonanie różnego rodzaju prac. Prawdopodobnie największy dział narzędzi elektrycznych stanowią te pomagające w budowie i remoncie. Ich użycie przyspiesza i ułatwia prace, nawet w rękach kompletnego amatora. Jednak może wiązać się z kilkoma niebezpieczeństwami.

Pierwszym niebezpieczeństwem (czego nie ma opisanego w instrukcjach obsługi) jest zagadnienie obciążenia elektrycznego przewodów. Trzeba pamiętać, że każde narzędzie elektryczne pobiera określoną moc podczas pracy a jeśli podłączymy kilka narzędzi do jednego cienkiego przedłużacza może się to skończyć nie tylko ich nieprawidłową pracą spowodowaną spadkami napięcia ale i uszkodzeniem samych narzędzi jak i przewodu. Pół biedy jeśli zadziałają bezpieczniki ale tak czy inaczej pozostaje możliwość porażenia prądem lub zapalenia się w wyniku zwarcia.


Bezpieczeństwo na budowie

Jak dotąd pisałem o bhp raczej w kontekście prac biurowych, administracyjnych i tym podobnych, mało niebezpiecznych dziedzinach. Tym razem chciałbym poruszyć temat prawdopodobnie najbardziej kojarzący się z wypadkami przy pracy.

Oczywiście chodzi o bhp na budowie.

Praca na budowie, zwłaszcza w naszej ojczyźnie kojarzy się z lekceważeniem wszelkiego bezpieczeństwa. Na szczęście, najgorsze w tej kwestii, minęło razem z epoką. Obecnie firmy budowlane dbają o bezpieczeństwo pracowników. W gorszej sytuacji są pracownicy zatrudniani na czarno. To prawdopodobnie tacy ludzie bardzo często ulegają niebezpiecznym wpadkom.

Na placu budowy niemal każda praca jest potencjalnie niebezpieczna. Począwszy od wszelkich prac na wysokościach, prac na rusztowaniach, przy budowie konstrukcji dachów. Niestety często zdarza się, że wypadki przy takich działaniach kończą się śmiercią lub kalectwem. Dlatego konieczna jest wysoka ostrożność i bardzo gruntowne przeszkolenie pracowników wykonujących takie prace. Nie wolno zapominać, że upadek raptem z kilku metrów może skończyć się poważnymi obrażeniami, a nawet śmiercią. Kask to zdecydowanie za mało.

W kolejnej notce postaram się omówić pozostałe aspekty pracy na budowie w kontekście bhp.


Narzędzia elektryczne

W jednej z notek pisałem o bezpieczeństwie pracy z elektronarzędziami. Dziś chcę poruszyć jeden ważny a często pomijany aspekt - hałas. To fakt, że przy pracy niektórych narzędzi poziom hałasu jest zaledwie drażniący, jednak i to na dłużą metę może zaszkodzić.

Przytoczę przykład jednego z popularnych narzędzi - heblarki / struga elektrycznego. Narzędzie służy do heblowania/wyrównywania powierzchni drewnianych. Można je zaliczyć do narzędzi stolarskich.

Strug elektryczny działa na dość prostej zasadzie. Posiada on wał obrotowy z zamocowanymi ostrzami, silnik elektryczny za pośrednictwem pasa lub pasów napędowych przekazuje obroty na wał. Zależnie od modelu struga i jego mocy prędkość obrotowa wału jest różna, aczkolwiek zawsze są to bardzo duże prędkości. Przekraczające 5000 obrotów na minutę.

To właśnie ten wał z ostrzami jest częścią obrabiającą drewno. Wykonuje się to poprzez przesuwanie struga po powierzchni obrabianego drewna. Jak można się domyślić urządzenie to należy do bardziej niebezpiecznych. W tej notce chcę się jednak skupić na innym aspekcie - na hałasie. Ta maszyna hałasuje straszliwie - jest to jakieś 130 dB. Taki hałas może uszkodzić słuch. Wiem, że w warunkach domowych mało kto o to dba - aczkolwiek w tym przypadku ochronę słuchu uważam za konieczną.

Więcej w kolejnych notkach. Pozdrawiam i życzę bezpiecznej i komfortowej pracy.


Środki ochronne

Pisałem już o bhp w kontekście różnych dziedzin i zawodów. Dziś zamierzam poruszyć temat z zupełnie innej strony. Zamierzam pisać o środkach ochronnych.

Bez wątpienia podstawową i najważniejszą rzeczą jest dobre przeszkolenie w zakresie bhp na danym stanowisku pracy. Bez tego reszta może nie wystarczyć, ponieważ po prostu osoba wykonująca pracę, może nie wiedzieć, w jaki sposób i kiedy użyć środków ochrony i jakich zagrożeń unikać.

Podstawowymi środkami i najczęściej spotykanymi, są te chroniące ciało pracownika przed zagrożeniami uszkodzeń fizycznych. Większość pracowników budowlanych nosi kaski ochronne - jest to tak oczywiste, że taki pracownik kojarzy się już z panem w kasku. Niby nic, ale taki kask potrafi oszczędzić wielu konsekwencji, a nawet uratować życie - na przykład gdy komukolwiek na rusztowaniu wypadnie młotek i spadnie na głowę kolegi na dole.
Następnym} ważnym środkiem ochrony są rękawice robocze - stosowane bardzo często. Wbrew pozorom są bardzo istotne, bo nie tylko chronią dłoń przed uszkodzeniem, ale i umożliwiają długotrwałą pracę w komfortowych warunkach - w rękawicach trudniej jest dorobić się bolesnych odcisków. Używali ich już średniowieczni rycerze - dzięki rękawicom używanie mieczy i toporów, nie było tak wyczerpujące i trudne.

Ostatnio powszechnie spotykanym środkiem ochronnym są jaskrawe, odblaskowe kamizelki. Dzięki nim operatorzy maszyn i kierowcy samochodów mogą łatwo odrzec kolegów - to pozwala uniknąć wielu zagrożeń.